Inicjatywa Komisji Europejskiej Nowe umiejętności w nowych miejscach pracy (kopia)
Inicjatywa Komisji Europejskiej „Nowe umiejętności w nowych miejscach pracy” w PSZ krajów UE
Inicjatywa Komisji Europejskiej „Nowe umiejętności w nowych miejscach pracy” stawia przed publicznymi służbami zatrudnienia szereg wyzwań. Globalizacja zwiększa tempo zmian gospodarczych oraz przyczynia się do zwiększenia dynamiki likwidowania i tworzenia miejsc pracy; stare branże ustępują miejsca nowym, umożliwiając tworzenie nowych miejsc pracy. Starzenie się społeczeństwa wymusza działania zapewniające zastępowalność pracowników, a zmiany klimatyczne będą z pewnością wywierać wpływ na zapotrzebowanie na określone kwalifikacje.
Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, Szefowie Publicznych Służb Zatrudnienia Unii Europejskiej przyjęli na spotkaniu w Sztokholmie w grudniu 2009 r. Opinię Sieci Publicznych Służb Zatrudnienia w jaki sposób publiczne służby zatrudnienia mogą przyczynić się do sukcesu polityki „Nowe umiejętności w nowych miejscach pracy” .
W Opinii tej Szefowie Publicznych Służb Zatrudnienia stwierdzają, że:
- dokładne przewidywanie przyszłego kształtowania się popytu na pracę może być trudne, dlatego też istotne będzie odpowiednie przygotowanie pracowników (zwłaszcza osób młodych), które pozwoli im w przyszłości na swobodne przechodzenie pomiędzy różnymi miejscami pracy, zawodami oraz sektorami;
- sieć Publicznych Służb Zatrudnienia Unii Europejskiej jest ważnym podmiotem świadczącym usługi rynku pracy: zapewnia dopasowanie popytu i podaży na określone umiejętności, oferuje pracodawcom, pracownikom i osobom poszukującym pracy usługi i programy służące eliminowaniu rozbieżności na rynku pracy.
Komisja Europejska zleciła Instytutowi Technologicznemu z Danii przeprowadzenie ekspertyzy w zakresie zaangażowania publicznych służb zatrudnienia Unii Europejskiej w implementację idei „Nowych umiejętności w nowych miejscach pracy” .
Celem ekspertyzy było wskazanie, jak służby zatrudnienia mogą przyczynić się do wczesnego rozpoznawania popytu i podaży pracy, wskazać działania w tym zakresie w poszczególnych państwach oraz zidentyfikować dobre praktyki.
W ramach badania dokonano analizy działań publicznych służb zatrudnienia z 30 krajów UE/EOG.
Analizie poddano:
- rolę publicznych służb zatrudnienia w zakresie generowania, analizy i użytkowania informacji o rynku pracy, współpracy
z pracodawcami, usług skierowanych do poszukujących pracy oraz współpracy z instytucjami rynku pracy, - wykorzystanie danych ilościowych prognozujących popyt i podaż pracy oraz istniejące bariery,
- wykorzystanie badań potrzeb pracodawców,
- wykorzystanie badan potrzeb studentów i absolwentów,
- narzędzia i zasoby publicznych służb zatrudnienia do przetwarzania i wykorzystywania informacji o rynku pracy,
- dobre praktyki i innowacyjne przedsięwzięcia.