Powrót

Biuletyn Europejskiej Mobilności Zawodowej

 

Biuletyn Europejskiej Mobilności Zawodowej (European Job Mobility Bulletin) - kwiecień 2014 r. 

 

  

Analiza przedstawiona w Biuletynie Europejskiej Mobilności Zawodowej jest oparta na danych pochodzących z Portalu Mobilności Zawodowej EURES. 

Zgodnie z definicją wielojęzykowego tezaurusa Unii Europejskiej EROVOC praca sezonowa jest praca wykonywana, ze względu na swój charakter lub czynniki specyficzne dla branży, mniej więcej w tym samym czasie lub kilkakrotnie w roku. Taki typ zatrudnienia jest  wykorzystywany przede wszystkim w rolnictwie i turystyce.

Prace sezonowe są tymczasowe i krótkotrwałe. Dla wielu osób są doskonałą  okazją do zdobycia dodatkowych dochodów, mogą również stanowić główne źródło dochodu lub okazję do poszerzania swoich umiejętności i rozpoczęcia kariery zawodowej.

Wiele sezonowych ofert pracy, szczególnie w okresie letnim, jest oferowanych w branży turystycznej i rolnictwie. Oba ww. sektory oferują wiele możliwości dla osób poszukujących pracy, warto jednak pamiętać, że oferty pracy publikowane są wcześniej, dlatego też wiosna jest najlepszym okresem na poszukiwanie pracy sezonowej. 

W sektorze turystycznym poszukiwanych jest wielu pracowników sezonowych, m.in. w następujących zawodach: kucharze, personel baru, asystenci kuchenni, recepcjoniści, didżeje, pracownicy ds. promocji. W związku z zapotrzebowaniem na tak wiele różnego rodzaju umiejętności i kwalifikacji, pracę w tym sektorze mogą znaleźć zarówno pracownicy wykwalifikowani jak i ci, o niskich kwalifikacjach.

Znaczna liczba ofert pracy sezonowej dostępnych jest w słynnych europejskich ośrodkach turystycznych takich krajach, jak: Austria, Hiszpania, Francja, czy Włochy.

W rolnictwie, prace sezonowe związane są z pracami w gospodarstwach rolnych i większość z nich nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Praca ta jest fizycznie wyczerpująca i wykonywana w różnorodnych warunkach atmosferycznych. Często pracodawcy oczekują, że pracownicy będą elastyczni w odniesieniu do czasu pracy, a ilość przepracowanych godzin może różnić się w każdym tygodniu. 

Różnorodność prac sezonowych w sektorze rolnictwa w UE jest szeroka. W Danii, Niemczech, Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech istnieje zapotrzebowanie na pracowników do zbioru owoców: truskawek, jagód, malin (czerwiec-sierpień), jabłek i gruszek (sierpień - październik) oraz warzyw: groszku, szparagów, sałaty, cebuli i ziemniaków. W Hiszpanii i we Włoszech poszukiwani są pracownicy do zbioru pomarańczy, oliwek i winogron.

 

Ponadto na podstawie ofert pracy publikowanych na portalu EURES wytypowano 5 najbardziej popularnych zawodów (stan na 1 marca 2014 r.). Są to: 

  • pracownicy opieki osobistej i pokrewni (48 550 wakatów)
  • specjaliści ds. finansów i sprzedaży (46 925 wakatów)
  • pracownicy usług domowych i gastronomicznych (41 180 wakatów)
  • sprzedawcy i akwizytorzy (29 700)
  • mechanicy i monterzy urządzeń elektrycznych i elektronicznych (26 900 wakatów).

  

Więcej:

European Job Mobility Bulletin, issue No. 12 / kwiecień 2014

European Job Mobility Bulletin, issue No. 11 / luty 2014 

European Job Mobility Bulletin, issue No. 10 / listopad 2013 

European Job Mobility Bulletin, issue No. 9 / maj 2013

European Job Mobility Bulletin, issue No. 8 / luty 2013 

European Job Mobility Bulletin, issue No. 7 / listopad 2012

European Job Mobility Bulletin, issue No. 6 / kwiecień 2012 

European Job Mobility Bulletin, issue No. 5 / styczeń 2012 

Publikacje dostępne w języku angielskim.